Miedź przeciwdrobnoustrojowa

Antybakteryjne właściwości miedzi znane są od tysięcy lat. W okresie starożytnym, w Indiach, Grecji i Egipcie, miedź dzięki swoim właściwościom fizyko-chemicznym była stosowana w metaloterapii (alternatywna metoda leczenia i zapobiegania rozwojowi chorób poprzez kontakt miedzi z chorą częścią ciała). Greccy żołnierze zdrapywali miedź
ze swoich mieczy i przykładali ją na otwarte rany aby zapobiec infekcji. Aztekowie używali tlenku miedzi oraz malachitu do leczenia zmian skórnych. Amerykańscy pionierzy, zasiedlający nowe terytoria, umieszczali miedziane monety w beczkach na wodę aby odkazić wodę pitną. Egipcjanie do swoich zabiegów medycznych stosowali maści z domieszką miedzi aby zahamować rozwój infekcji. W Indiach stosowano naczynia do przechowywania żywności oraz naczynia do przechowywania wody wykonane ze stopów miedzi. Zastosowanie miedzi w medycynie stało się szeroko rozpowszechnione pod koniec IX wieku. Różne preparaty z zawartością miedzi były stosowane w przewlekłych stanach zapalnych, egzemach skórnych, w leczeniu gruźlicy, kiły, tocznia, nerwobólu twarzy.

Wiele badań naukowych wykazało, że miedź i jej stopy posiada właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Hamuje rozwój chorobotwórczych mikroorganizmów, które w wyniku namnażania się i rozprzestrzeniania się mogą powodować skażenie środowiska. Nie tylko czysta miedź ale również stopy miedzi o zawartości powyżej 63% miedzi wykazują skuteczność przeciwdrobnoustrojową. Przeprowadzono próby na czystej miedzi, stopach o wysokiej zawartości miedzi, mosiądzu, brązie, stopach miedzi i niklu oraz stopach miedzi-niklu-cynku. Stopy o wysokiej zawartości miedzi szybciej zabijają drobnoustroje, jednakże co do zasady, stopy o zawartości miedzi 63% i większej posiadają dobrą skuteczność przeciwdrobnoustrojową. Wszystkie te stopy określa się wspólnym mianem „Miedź Przeciwdrobnoustrojowa”.

Miedź i stopy miedzi o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych wykorzystuje się wszędzie tam gdzie powstaje duży ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji.

BUDYNKI PUBLICZNE

TRANSPORT PUBLICZNY

Potrzebujesz szczegółowej informacji w temacie produktów z miedzi przeciwdrobnoustrojowej – skontaktuj się z działem marketingu.

ZADZWOŃ, NAPISZ

Szybki Kontakt

KONTAKT